• ODDZIAŁ I

      • 04.05.2024 20:32
      • nauczyciele:  mgr Joanna Kózka
         

        mgr Katarzyna Kwiecińska

        pomoc nauczyciela: Ewa Zawadzka

        woźna: Magdalena Kubańska
         


      • Zajęcia dodatkowe w gr. I :
        rytmika: wtorek 11.15-11.35
        gimnastyka: środa 11.30-12.00
        angielski: poniedziałek 11.00-11.30

         

         

        Światowy Dzień Ziemi

        22 kwietnia Maluszki obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Celem naszych działań było: zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne poprzez wykształcanie codziennych nawyków proekologicznych oraz racjonalne korzystanie z jego zasobów. Dzieci uczestniczyły w zróżnicowanych formach aktywności zabawowej. Krótka filmowa inscenizacja ekologicznego opowiadania M. Tokarczyk "Chora planetka" ukazała jak ważne jest oszczędzanie energii i wody, segregacja śmieci, dbanie o rośliny i zwierzęta, o czystość naszego środowiska. Była to doskonała okazja by porozmawiać o tym co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki uczestniczyły w eksperymencie "Malowanie Ziemi" za pomocą mleka i farb. Uwieńczeniem działań było zaangażowanie najmłodszych ekologów w akcję SPRZĄTAMY DLA POLSKI i posprzątanie placu zabaw w ogrodzie przedszkolnym.

        ************************************************************************************

        ZABAWY Z NIETYPOWYMI PRZYBORAMI –KLAMERKI

        3 kwietnia realizowaliśmy kolejną część projektu „Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami”, podczas którego do zabaw wykorzystaliśmy klamerki. Ta prosta zabawa przyniosła wiele radości i jednocześnie rozwijała ich motorykę małą oraz umiejętność klasyfikowania wg. koloru. Manipulowanie klamerkami wymaga precyzji i koordynacji ruchowej. Dzieci doskonaliły umiejętności manualne poprzez chwytanie, przekładanie i przypinanie klamerek.

        ************************************************************************************

        WIELKANOCNA POCZTA DLA PACJENTÓW HOSPICJUM

         

        Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w każdej grupie przygotowaliśmy drobne upominki

        i kartki świąteczne, które przekazaliśmy z wielkanocnymi życzeniami pacjentom Ośrodka Hospicjum

        Domowego przy ul. Tykocińskiej. Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w tę

        „wielkanocną pocztę” – z całą pewnością sprawiła Odbiorcom dużo radości.

        ************************************************************************************

        Przedszkolni ogrodnicy.

        Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, a wszyscy z niecierpliwością czekamy na cieplejsze dni i zielone otoczenie. Maluszki postanowiły wziąć udział w przygotowaniach do wiosny poprzez sadzenie roślin. Dzięki temu mogą nie tylko uczyć się o naturze, ale także cieszyć się procesem obserwacji wzrostu i rozwoju roślin. Jako pierwszy zasadziliśmy owies. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przygotowały ziemię w doniczkach oraz sadziły nasiona. Teraz regularnie sprawdzają, czy ziemia jest wilgotna, a rośliny mają odpowiednie warunki do wzrostu. Jest to dla nich również doskonała okazja do nauki odpowiedzialności i troski o rośliny. Rzeżucha, znana również jako "królowa sałat", jest jedną z najłatwiejszych roślin do uprawy, dlatego idealnie nadaje się dla najmłodszych ogrodników. Maluszki z zaciekawieniem obserwowały, jak po zaledwie kilku dniach nasiona rzeżuchy (na wacie) zaczynają kiełkować, tworząc delikatne, zielone listki. To dla nich fascynujące doświadczenie, które pozwala zrozumieć proces kiełkowania i wzrostu roślin.

        ************************************************************************************

        ZABAWY Z NIETYPOWYMI PRZYBORAMI –RAJSTOPY

        W marcu realizowaliśmy kolejną część projektu „Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami”, podczas którego do zabaw wykorzystaliśmy rajstopy. W trakcie wspólnych zabaw dzieci wykonywały zróżnicowane ćwiczenia ruchowe z nietypowym przyborem. Uczestniczyły w zabawach i grach z elementem czworakowania, równowagi, wzmacniających duże grupy mięśniowe. Wszystkie przedszkolaki chętnie brały udział w zaproponowanych zabawach. Nabywały umiejętność współdziałania w zespole, ćwiczyły szybkość, zwinność, koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijały sprawność fizyczną, a przede wszystkim świetnie się bawiły.


        ************************************************************************************
        Innowacja edukacyjna „Samodzielny Przedszkolak”
        Część VI– Mata z ubraniami do ćwiczeń


        W poniedziałek 11 marca odbyło się kolejne spotkanie w ramach innowacji edukacyjnej ,,Samodzielny Przedszkolak” . Tym razem Pani Skarpetka przygotowała dla naszych maluszków niespodziankę – matę edukacyjną z ubraniami. Zabawa z nawlekaniem guzików na sznurek oraz wykorzystanie maty edukacyjnej na pewno pomogły dzieciom rozwijać swoje umiejętności manualne i poznawać świat otaczających ich przedmiotów codziennego użytku. Pani Skarpetka dba o różnorodność aktywności, które angażują i rozwijają umiejętności przedszkolaków - możliwość ćwiczenia w zapinaniu i rozpinaniu zamków błyskawicznych w ubraniach różnego typu; rozpinania guzików oraz zapinania nap i zatrzasków. Niespodzianka bardzo spodobała się naszym maluszkom.

        Ostanie spotkanie z Panią Skarpetką odbędzie się w kwietniu.

        ************************************************************************************

        SPACER DO PARKU

        W czwartek 29 lutego wybraliśmy się do pobliskiego parku im. J. Jarnuszkiewicza w celu obserwacji przyrodniczych. Ale zanim wyruszyliśmy z przedszkola poznaliśmy zasady właściwego zachowania poza terenem przedszkola. Podczas spaceru mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć kilka gatunków ptaków. Udało nam się również odszukać pierwsze oznaki wiosny.

        *************************************************************************************

        Innowacja edukacyjna „Samodzielny Przedszkolak”
        Część V– Bluzy i swetry


        W lutym nasze działania w ramach innowacji koncentrowały się na doskonaleniu umiejętności sprawnego zakładania bluz i sweterków pod czujnym okiem Pani Skarpetki. Maluszki samodzielne zdejmowały, przewijały na prawidłową stronę rękawy oraz zakładały bluzy i swetry. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z tym zadaniem a nawet chętnie pomogły swoim koleżankom i kolegom. Pamiętaliśmy również o tym, żeby ubranie odwieszać na wyznaczone miejsce w szatni. Dopełnieniem naszych zajęć była możliwość zabawy na lalkach edukacyjnych – ćwiczenia w zakładaniu bluzki, rozsuwanie/zasuwanie suwaków.

        *************************************************************************************

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
        spotkanie V


        W piątkowy poranek 16 lutego odwiedził nas tata Janka i w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytał nam bardzo ciekawą książkę ,, Opowiem ci, mamo, co robią lisy” autorstwa Joanny Rusinek. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek o lisach – co jedzą, jak są zbudowane, gdzie mieszkają. Treść książki urozmaicały i dopełniały ciekawe ilustracje.
        Serdecznie dziękujemy Panu Jakubowi za wspólnie spędzony czas oraz czytanie literatury dziecięcej.

        *************************************************************************************

        ZABAWY Z NIETYPOWYMI PRZYBORAMI –WORKI NA ŚMIECI

        W lutym realizowaliśmy kolejną część projektu „Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami”, podczas którego do zabaw wykorzystaliśmy worki na śmieci – w różnych kolorach. Worki stały się doskonałym sposobem na urozmaicenie zabawy, nabywanie umiejętności współpracy, rozwijanie sprawności fizycznej oraz koordynacji wzrokowo - ruchowej. Ponadto sprawiły, iż dzieci świetnie się bawiły, dając upust swoim emocjom.

        *************************************************************************************

        Baśnie, bajki, bajeczki.

        W pierwszym tygodniu lutego realizowaliśmy w naszej grupie temat ,,Baśnie, bajki, bajeczki”. Maluszki zapoznały się z takimi bajkami jak : ,,Czerwony Kapturek” , ,,O rybaku i złotej rybce” , ,,Brzydkie kaczątko”- bajki prezentowane za pomocą teatrzyku kamishibai. Podjęte działania w ramach realizacji tematu towarzyszyły dzieciom podczas zróżnicowanych aktywności: językowych, literackich, matematycznych, plastycznych, muzycznych, ruchowych. Udział w bajkowym tygodniu miał na celu wdrażanie dzieci do uważnego słuchania tekstów literackich oraz zainteresowań literaturą dziecięcą.

        *************************************************************************************

        BAL KARNAWAŁOWY

        5 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki małe i duże przebrały się bardzo pomysłowo. Bal odbył się w radosnej atmosferze, wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzach. Dzieci bawiły się wesoło, każdy mógł zatańczyć jak najbardziej wymyślne tańce przy skocznej muzyce. Zabawę karnawałową poprowadził Teatr Złoty Dukat.

        *************************************************************************************

        POMAGAMY PTAKOM W CZASIE ZIMY

        W miesiącu styczniu realizowaliśmy temat "Zima... i ptaki". Zastanawialiśmy się "Dlaczego i jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów? Dzieci obejrzały film przyrodniczy "Ptaki", z którego dowiedziały się, które ptaki pozostają na zimę w Polsce, a które odlatują by wrócić ponownie wiosną. Jak mogą wyglądać różne karmniki i czym karmić ptaki by im nie zaszkodzić. Dla skrzydlatych przyjaciół samodzielnie wykonały recyklingowe karmniki - z rolek po papierze toaletowym, kostek smalcu oraz mieszanki nasion do dokarmiania ptaków. Za oknem naszej sali założyły ptasią stołówkę. Przygotowane przez dzieci przysmaki cieszyły się dużym zainteresowaniem gromadzących się ptaków. W kolejnych dniach podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym dzieci wsypywały ptasie przysmaki do karmników umieszczonych w ogrodzie. Zachęcamy wszystkich do dokarmiania ptaków zimą. Takie działania kształtują u dzieci poczucie odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

        *************************************************************************************

        ZABAWY Z NIETYPOWYMI PRZYBORAMI – GĄBKI KĄPIELOWE

        W styczniu realizowaliśmy w naszej grupie kolejną część projektu Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami, podczas której wykorzystaliśmy do zabaw gąbki kąpielowe. W trakcie wspólnych zabaw dzieci wykonywały różnorodne ćwiczenia ruchowe, które przeplatane były ciekawymi zabawami dydaktycznymi. Maluszki bardzo chętnie uczestniczyły w zaproponowanych zabawach i ćwiczeniach motoryki małej i dużej oraz wspierających koordynację wzrokowo – ruchową.

        *************************************************************************************

        Innowacja edukacyjna „Samodzielny Przedszkolak”
        Część IV - Rękawiczki


        Na początku stycznia podczas kolejnego spotkania z Panią Skarpetką, skupiliśmy się na nauce i doskonaleniu umiejętności sprawnego zakładania rękawic z jednym/ pięcioma palcami. Przy tej okazji maluszki ćwiczyły pojęcia matematyczne –para, duży/ mały. W parach dzieci układały (na szablonie rękawiczki) obrazki - okazało się, że z guzików można tworzyć piękne i kreatywne prace. Kolejne spotkanie z Panią Skarpetką już w lutym!

        *************************************************************************************

        Innowacja edukacyjna „Samodzielny Przedszkolak”
        Część III – Czapki
        Spotkanie z ekspertem - krawcowa


        W grudniu nasze działania w ramach innowacji koncentrowały się na doskonaleniu umiejętności sprawnego zakładania czapek pod czujnym okiem Pani Skarpetki. Pani Skarpetka przygotowała dla dzieci małą niespodziankę – Spotkanie z Gościem „Jak powstają ubrania?” Od tkaninek do ubranek. Przedszkolaki obejrzały maszynę do szycia oraz poznały kolejne etapy szycia (wykrój, szycie, gotowy wyrób, prezentacja). Poznały zawód – krawcowej. Naszym Gościem była Pani Ewa, pracująca w naszej grupie, która krawcową jest z zamiłowania. Pani Skarpetka była bardzo zadowolona, ponieważ Pani Ewa z pomocą dzieci uszyła jej ciepłą, zimową czapkę. Pani krawcowa zwróciła dzieciom uwagę, że można szyć rzeczy użytkowe i praktyczne (np. modna torba na zakupy uszyta z niepotrzebnych spodni dżinsowych), ale również dekoracje. Podczas spotkania maluszki poznały różnorodne tkaniny i materiały, z których powstają ubrania.
        Dziękujemy Pani Ewie za pomoc i zaangażowanie w realizację innowacji ,,Samodzielny Przedszkolak” .

        *************************************************************************************

        SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

        Dnia 18 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się szczególny i bardzo wyczekiwany przez wszystkie dzieci gość. Już od samego rana panowała niezwykła świąteczna atmosfera, a nasze przedszkolaki z niecierpliwością czekały na Mikołaja, który pojawił się z workiem pełnym prezentów. Spotkanie z Mikołajem umilały dzieciom zimowo – świąteczne piosenki. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć rozmów i żarcików z Mikołajem oraz zaśpiewania wspólnie kolędy ,,Przybieżeli do Betlejem”. Spotkanie z Mikołajem zakończyło się wręczeniem prezentów, które sprawiły dzieciom dużo radości. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków. Mikołaju dziękujemy i zapraszamy do nas za rok!

        *************************************************************************************

        Spotkanie Świąteczne z Rodzicami

        Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalny urok. Dla wielu z nas jest to czas radości i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. Dnia 15 grudnia w naszej grupie odbyło się przedświąteczne spotkanie z udziałem rodziców. Maluszki zaprezentowały przygotowane piosenki oraz recytowały wierszyk. Po części artystycznej dzieci wraz ze swoimi Rodzicami udali się na słodki poczęstunek, który umilił ten wyjątkowy dzień.

        *************************************************************************************

        PREZENT DLA CHOREGO

        Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia, przedszkolaki tworzyły drobne upominki i kartki świąteczne. Z pomocą Rodziców i nauczycieli w grupach przygotowały również piękne niespodzianki – ozdoby świąteczne, które przekazane zostały jako świąteczne upominki pacjentom Ośrodka Hospicjum Domowego przy ul. Tykocińskiej. Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w tę „świąteczną pocztę” – z całą pewnością sprawiła Odbiorcom dużo radości.

         

        *************************************************************************************

        "Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami"
        – papierowe rolki


        W miesiącu grudniu realizowaliśmy trzecią część projektu "Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami", podczas
        którego, wykorzystaliśmy do zabaw papierowe rolki. W trakcie wspólnych zabaw dzieci wykonywały zróżnicowane ćwiczenia ruchowe z nietypowym przyborem. Uczestniczyły w zabawach i grach z elementem czworakowania, równowagi, z elementem toczenia, wzmacniające duże grupy mięśniowe. Przedszkolaki chętnie brały udział w zaproponowanych grach i zabawach. Nabywały umiejętność współdziałania w zespole, ćwiczyły szybkość, zwinność, koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijały sprawność fizyczną.
         

        *************************************************************************************

        Zabawy na śniegu

        Korzystając z uroków zbliżającej się zimy przedszkolaki bawiły się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, lepiąc śnieżne budowle, rzucając śnieżkami, jeżdżąc na sankach. Maluszki uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, była to dla nich to świetna rozrywka. Było wesoło i radośnie. Z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do przedszkola na ciepły obiad.

        *************************************************************************************

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
        spotkanie IV


        Dnia 6 grudnia odwiedziła nas Pani Sylwia - mama Wojtusia, która przeczytała naszym maluszkom książkę ,,Puchatku, cierpliwości!”. Przedszkolaki były zaciekawione historią Kubusia Puchatka, który ma urodziny i przyjaciele postanawiają urządzić mu przyjęcie. Ale miś, zamiast się cieszyć, nie może się doczekać popołudnia. Chodzi od Królika do Tygrysa, ciągle patrzy na zegarek i coraz bardziej się niecierpliwi. Dopiero Krzyś znajduje sposób na zabicie czasu. Jaki to cudowny sposób, spytacie? Oczywiście, wspólne czytanie ciekawej książki.

        Serdecznie dziękujemy Pani Sylwii za wspólnie spędzony czas oraz czytanie literatury dziecięcej.

        *************************************************************************************

        Mikołajki

        Od wczesnego ranka wszystkim dzieciom towarzyszył nastrój oczekiwania na to, co przyniesie Dzień Mikołajkowy – w naszym przedszkolu świętowany 6 grudnia. Jak się później okazało był to dzień pełen atrakcji i niespodzianek. Maluszki uczestniczyły w różnego rodzaju aktywnościach związanych z mikołajkami – podawanie prezentów w rytm muzyki, zaprzęgi Świętego Mikołaja, radosne tańce. Dzieci samodzielnie wykonały pracę plastyczną ,,Portret Świętego Mikołaja” oraz miały możliwość rysować na mące brodę Mikołaja. Ubraliśmy również wspólnie naszą grupową choinkę. Prawda, że wygląda pięknie?

        *************************************************************************************

        MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

        Dnia 5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Dowiedzieliśmy się kto to jest wolontariusz oraz co jest potrzebne, aby dostrzec potrzeby drugiego człowieka. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach i aktywnościach opartych na wzajemnym współdziałaniu i pomaganiu, pokazujących, jak wiele dobra można uczynić, gdy łączymy się wspólnie w chęci pomocy na rzecz innych. Zabawom towarzyszyło wiele radości i uśmiechu. Nie zabrakło także podziękowań dla Małych Wolontariuszy za ich chęć niesienie pomocy potrzebującym.

        *************************************************************************************

        REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH WIĘCEJ WIEM, MNIEJ CHORUJĘ

        W dniach 28-29 listopada 2023 realizowaliśmy w naszej grupie Program edukacyjny „Więcej wiem, mniej choruję”, opierający się na profilaktyce chorób zakaźnych (Program Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m.st. Warszawie). Celem programu jest ograniczenie występowania chorób zakaźnych poprzez zwiększenie wiedzy na temat znaczenia higieny rąk oraz szczepień ochronnych w profilaktyce tych chorób. Przedszkolaki dowiedziały się: jak przenoszą się zarazki oraz jak się przed nimi bronić. Każdy mały przedszkolak wykonał model powiększonego wirusa, wykorzystując papierowe koła i spinacze. Następnie podczas wspólnie ułożonej historyjki obrazkowej dowiedzieliśmy się, w jaki sposób możemy się go pozbyć. Ćwiczyliśmy też jak dokładnie myć ręce a na zakończenie zajęć wykonaliśmy eksperyment z użyciem wody, pieprzu i mydła ,,Uciekające zarazki".

        *************************************************************************************

        Innowacja edukacyjna „Samodzielny Przedszkolak”
        Część II – Skarpetki


        W listopadzie dzieci wraz z Panią Skarpetką doskonaliły umiejętność zakładania skarpet. Ćwiczenia tego typu stanowiły okazję do utrwalania pojęcia para - zwrócenie uwagi dzieci, że w parze skarpet – obie powinny być takie same. Powstałe pary maluszki rozwieszały na sznurku za pomocą klamerek. Klasyfikowały skarpety według kryterium koloru odkładanie skarpetek do okienka-kieszonki tekstylnego domku zgodnie z kolorem. Mieliśmy okazje zobaczyć czym się różnią skarpetki - cienka pończochowa, bawełniana i bardzo ciepła – wełniana. Dzieci miały możliwość dotknąć skarpetkowe zestawy.


        Kolejne spotkanie z Panią Skarpetką już w grudniu.

        *************************************************************************************

        Dzień Pluszowego Misia

        25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka i przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. Maluszki z wielką radością opowiadały o swoich ulubionych pluszakach, opisywały ich wygląd, podawały ich imiona. Podczas wspólnych zabaw dzieci poznały nazwy różnych niedźwiedzi, które można zaobserwować w naturalnym środowisku, podczas wycieczki do ZOO, ale i te z którymi spotykają sie w bajkach. Wspólnie bawiły się przy piosenkach o misiach, uczestniczyły w zabawach ruchowych i naśladowczych. Ćwiczyły spostrzegawczość wzrokową, orientację przestrzenną oraz umiejętność przeliczania. Przy tablicy multimedialnej szukały misia oraz różnic między obrazkami. Każde dziecko wykonywało także pracę plastyczną "Pluszowy przyjaciel". Była to również doskonała okazja do przypomnienia dzieciom, że należy dbać o sw
        oje misie oraz inne zabawki. Nikogo nie opuszczał uśmiech i dobry humor.

        *************************************************************************************

        "Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami" – gazety

        W miesiącu listopad realizowaliśmy drugą część projektu ,,Zabawy z nietypowymi przyborami”, podczas którego wykorzystaliśmy gazety do zabaw. Wszystkie dzieci wykonywały różne ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem gazet. Dzięki temu przedszkolaki rozwijały sprawność fizyczną, ale także doskonale przy tym się bawiły. Maluszki uczą się również wykorzystywania odpadów do różnorodnych działań.

        *************************************************************************************

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
        spotkanie III


        We wtorek 14 listopada odwiedziła nas Pani Karolina - mama Filipka, która przeczytała naszym maluszkom dwie książki z serii ,,Jano i Wito” stworzonych przez Wiolę Wołoszyn. Książki okazały się pełne dobrego humoru, wspaniałych ilustracji i przygód, jakie mogą przytrafić się każdemu maluchowi. Książki aż kipią od wyrazów dźwiękonaśladowczych. Wszystko to co dzieci spotkały na kartach książki mogły odzwierciedlić dźwiękiem. Sprawiło nam to dużo radości.

        Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie wspólnie spędzony czas oraz czytanie literatury dziecięcej.

        *************************************************************************************

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
        spotkanie II


        W piątkowy ranek 10 listopada odwiedziła nas mama Emilki , która w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała nam fragmenty dwóch książek - ,,Piegowate opowiadania” autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz ,,Cukiernia Pana Pączka” autorstwa Doroty Gellner. Były to książki pełne humoru oraz interesujących historii. Dzieci z zaciekawieniem słuchały ciekawych tekstów. Piękne, kolorowe ilustracje były dopełnieniem usłyszanych treści.

        Serdecznie dziękujemy Pani Anecie za wspólnie spędzony czas oraz czytanie literatury dziecięcej.

        *************************************************************************************

        Ogólnopolska akcja „Szkoła do hymnu”

        W tym roku po raz kolejny nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”, której inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. 10 listopada 2023 r. o godz. 11:11 dzieci z wszystkich grup uroczyście odśpiewały hymn państwowy. Celem akcji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.

        *************************************************************************************

        NAJMŁODZSZE PRZEDSZKOLAKI PAMIĘTAJĄ
        O 105. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


        Wychowanie młodych pokoleń w duchu wartości powinno się rozpocząć już w przedszkolu. Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu. Poznają one symbole narodowe jak: godło Polski, flagę, uczą się hymnu narodowego, śpiewają rożne pieśni patriotyczne, zapoznają się z rodzimą kulturą i historią oraz uczą się szacunku dla tradycji i wartości narodowych. Maluszki podczas zajęć miały możliwość poznać: historię powstania państwa polskiego, symbole narodowe (flaga , godło); śpiewać hymn Polski. Każdy z przedszkolaków rozpoznaje symbole narodowe a także wie jak prawidłowo zachować się w trakcie słuchania hymnu. Wykonaliśmy pracę plastyczną przedstawiającą godło Polski oraz każdy maluch samodzielnie zrobił kokardę narodową. Dopełnieniem podejmowanych działań było odśpiewanie 10 listopada o 11.11 Hymnu Narodowego w ramach akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.

        *************************************************************************************

        Jesienne zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

        Piękna kolorowa jesień i ciepłe promyki słońca zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu. Dlatego dzieci postanowiły wykorzystać ten czas na zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

        *************************************************************************************

        OGÓLNOPOLSKA AKCJA „BOHATERON”

        Pod koniec października nasze przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej pt. „BohaterOn- włącz historię”. Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii XX wieku, która jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie fundacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria. W tym roku szkolnym dzieci z poszczególnych grup wysłuchały opowiadania pt. „Jak zostałem bohaterem” pani Elizy Piotrowskiej. Przedszkolaki poznały znaczenie słów ojczyzna, bohater, wolność. Dowiedziały się, że można zostać bohaterem nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Akcja była lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która wzmacnia poczucie tożsamości narodowej młodych Polaków oraz pozwala budować ich wrażliwość społeczną. W naszym przedszkolu chcemy tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii Polski i jej bohaterach.

        *************************************************************************************

        NASI MILUSIŃSCY – SPOTKANIE Z TRZECIĄ STREFĄ

        W czwartek 26 października najmłodsze przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Akademię Twórczego Rozwoju - Trzecia Strefa. Tym razem przedszkolaki mogły doświadczyć bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Nasi najmłodsi wychowankowie poznały środowisko, zwyczaje i ulubione smakołyki takich zwierząt jak: mysz, chomik, jeż, królik, wiewiórka oraz przepiórka. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się też, że niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy a inne przygotowują się do zimy. Ale niewątpliwie największą atrakcją i przeżyciem było dotknięcie czy pogłaskanie zwierzątek.

         

        *************************************************************************************

        "Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami" – plastikowe butelki

        W październiku rozpoczęliśmy realizację tematu rocznego "Zabawy ruchowe z nietypowymi przyborami". Celem zajęć jest doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej dzieci, rozwijanie wyobraźni i pomysłowości podczas zabaw ruchowych z wykorzystaniem butelek plastikowych. Wszystkie maluszki wykonywały ćwiczenia z użyciem butelek : przysiady, skłony, unoszenie butelek za pomocą stóp. Dużo radości przyniosły nam biegi slalomowe, kręgle czy też rzucanie butelkom do celu.
        Serdecznie dziękujemy Rodzicom za dostarczenie plastikowych butelek do zajęć.


                *************************************************************************************

        OGÓLNOPOLSKA AKCJA „BOHATERON”

        Pod koniec października nasze przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej pt.  „BohaterOn- włącz historię”. Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii XX wieku, która jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie fundacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria. W tym roku szkolnym dzieci z poszczególnych grup wysłuchały opowiadania pt. „Jak zostałem bohaterem” pani Elizy Piotrowskiej. Przedszkolaki poznały znaczenie słów ojczyzna, bohater, wolność. Dowiedziały się, że można zostać bohaterem nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Akcja była lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która wzmacnia poczucie tożsamości narodowej młodych Polaków oraz pozwala budować ich wrażliwość społeczną. W naszym przedszkolu chcemy tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii Polski i jej bohaterach.  

        *************************************************************************************

        FINAŁ AKCJI „POLA NADZIEI 2023/2024”

        Zakończyliśmy już Akcję Pola Nadziei w naszym Przedszkolu. Serdecznie dziękujemy Całej Społeczności Przedszkola „Mali Odkrywcy” za włączenie się do akcji i wspaniałe zaangażowanie. Przedszkolaki ze wszystkich grup posadziły w ogrodzie żonkilowe cebulki, starszaki poświęciły swój czas na kwestowanie w przedszkolnym holu, Rodzice dzieci i pracownicy naszej placówki przekazali datki na ten dobroczynny cel.

        Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli prowadzone przez nas działania i darowali „żonkilowe cegiełki”. Zebraną kwotę w wysokości 803,12 zł i 10 centów  przekażemy do hospicjum.

        Dziękujemy Pani  Marietcie  – mamie Jagody z grupy V za pomoc przy organizacji akcji – przywiezienie z hospicjum żonkilowych cebulek, które dzieci posadziły w ogrodzie.

        DZIĘKUJEMY!

        Akcja prowadzona na rzecz:                                                                                                          

        Ośrodka Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej 27/35 w Warszawie

        Informacje o akcji „Pola Nadziei” na stronie internetowej hospicjum:

        https://ohd.waw.pl/pola-nadziei/

         

                                                *************************************************************************************

        SAMODZIELNY PRZEDSZKOLAK - spotkanie I - Kapcie i buty

        ,,Jestem prawdziwym przedszkolakiem,
        trzy latka mam i ubieram się sam,
        mama i tata wspierają mnie,
        lecz nie wyręczają mnie."

        W piątek 20 października rozpoczęliśmy cykl zajęć Samodzielny Przedszkolak, którego głównym celem jest rozwijanie i doskonalenie umiejętności samoobsługowych naszych wychowanków. Najmłodsze przedszkolaki zapoznały się z pacynką Panią Skarpetką, która będzie nam towarzyszyła przez pewien okres nauki samodzielnego ubierania się. Podczas pierwszego spotkania z Panią Skarpetką Maluszki ćwiczyły samodzielne zakładanie kapci na właściwą stopę a także odkładanie butów w szatni do swoich półek po powrocie z dworu oraz układanie kapci przy leżaku. Piątkowe zabawy z Panią Skarpetką były też doskonałą okazją do doskonalenia sprawności motoryki naszych przedszkolaków. Na zakończenie zajęć każde dziecko wykonało pracę plastyczną Skarpetkę. Kolejne spotkanie z Panią Skarpetką już w listopadzie!

        Pragnę zachęcić Państwa do współpracy w realizacji tych zajęć podczas wykonywania przez dzieci czynności samoobsługowych w domu. Nasze wspólne działania z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty.

        *************************************************************************************

        WARSZTATY ZORGANIZOWANE PRZEZ TRZECIĄ STREFĘ
        JESIENNE SPOTKANIE Z WIEWIÓRKĄ


        W poniedziałek 23 października najmłodsze przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Akademię Twórczego Rozwoju - Trzecia Strefa. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji: różnorodne dary jesieni oraz sensoryczne ilustracje w książeczkach posłużyły do uwrażliwiania zmysłów. Ale chyba największą atrakcją okazała się samodzielnie wykonana wiewiórka siedząca na gałązce. Podczas pracy plastycznej nasze Maluszki wykazały się umiejętnością skupienia i wytrwałością. Wszystkie z wielkim zaangażowaniem wykonały pracę do końca, ćwicząc przy tym motorykę małą i rozwijając twórczą wyobraźnię. W tym dniu wiele radości sprawiły dzieciom również zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz wielobarwnego tunelu.

        *************************************************************************************

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
        - spotkanie I


        20 października odwiedziła nas pani dyrektor Katarzyna Kwiecińska, która w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, przeczytała naszym przedszkolakom kilka wierszyków z książki ,,Mądra poduszka” autorstwa Ludwika Jerzego Kern. Zaciekawienie i skupienie uwagi maluszków przyciągały zabawne historie bohaterów oraz barwne i przemawiające do wyobraźni małego odbiorcy ilustracje.
        Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za wspólnie spędzony czas i czytanie literatury dziecięcej.

        *************************************************************************************

        CYRK “POMPONI”

        Dnia 19 października w naszym przedszkolu wystąpili artyści Cyrku “POMPONI”. Podczas występu dzieci mogły podziwiać wspaniałą zręczność, fascynujący świat iluzji, dowcip i humor oraz uczestniczyć w zabawie ze zwierzętami. Pokaz rozpoczął pudelek, który swoimi sztuczkami wzbudził na twarzach dzieci uśmiech. Następnie wystąpił przezabawny klaun, który rozweselił wszystkich przedszkolaków. Mogliśmy również podziwiać zręczność cyrkowców podczas żonglerki maczugami i kółkami. Odważni mieli możliwość pogłaskać węża egzotycznego. Występ zakończył się pokazem sztuczek magicznych z udziałem małych asystentów – przedszkolaków. Na koniec pojawiły się ogromne brawa i podziękowania za wspaniały występ.

        *************************************************************************************

        Co, z czego otrzymujemy.

        W trzecim tygodniu października realizowaliśmy temat "Co, z czego otrzymujemy". Podczas wspólnych, zróżnicowanych aktywności dzieci dowiedziały się, z czego powstaje chleb i w jaki sposób się go piecze, skąd się bierze wełna, jakie produkty uzyskujemy dzięki hodowli zwierząt np.: kur, owiec, pszczół czy też krów. Maluszki rozpoznawały i segregowały rodzaje pieczywa i produkty mleczne. Poznały także ich walory odżywcze. Z masy solnej wykonały rożnego rodzaju pieczywo. Dużo dobrej zabawy sprawiło dzieciom samodzielne przygotowanie masła. Do jego wykonania przystąpiły ochoczo. Do czystego słoika wlaliśmy śmietankę i... potrząsaliśmy słoikiem. Po niedługim czasie konsystencja śmietany zaczęła się zagęszczać. Powstało masło! Nic tak nie cieszy, jak to co przygotuje się samodzielnie!

        *************************************************************************************

        AKCJA "POLA NADZIEI"

        W środę 11 października 2023 r. nasza grupa wzięła udział w akcji "Pola Nadziei". Akcja polegała na zasadzeniu cebulek żonkili na terenie przedszkola, dzięki czemu stworzyliśmy żonkilowe „Pole Nadziei”.

        Poprzez różne działania związane z wolontariatem oraz rozmowy na temat znaczenia niesienia różnorodnej pomocy uczymy dzieci wrażliwości na potrzeby osób chorych, słabszych, potrzebujących.

        *************************************************************************************

        Pyszny i zdrowy sok warzywno-owocowy.

        4 października w naszej grupie było smacznie, zdrowo i kolorowo. W tym dniu nasze maluszki rozwijały swoje umiejętności kulinarne. Z marchewek oraz jabłek wykonały samodzielnie zdrowy sok owocowo-warzywny. Przed przystąpieniem do pracy maluszki poszerzały swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wiedzą już, dlaczego należy spożywać owoce i warzywa, że oprócz walorów smakowych, są one źródłem wielu witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Zapoznały się także z elektrycznym urządzeniem gospodarstwa domowego- z sokowirówką- jej wyglądem oraz sposobem bezpiecznego korzystania. Następnie, po dokonaniu niezbędnych czynności higienicznych, dzieci przystąpiły do pracy. Z radością obserwowały, jak kubeczek napełniał się sokiem.
        Ze smakiem nasze maluszki wypiły sok. Dolewkom nie było końca! Brawo maluszki!

        *************************************************************************************

        ,,Idzie jesień przez…sad i ogród”

        W pierwszym tygodniu października rozmawialiśmy o jesieni w sadzie i w ogrodzie. Przedszkolaki poprzez zabawę i praktyczne działania poznawały owoce i warzywa. Utrwalały nazwy najczęściej spotykanych warzyw i owoców. Poznawały ich smak, wygląd, zapach. Określały, które dary jesieni rosną w sadzie, a które w ogrodzie. Wskazywały jadalne części warzyw. Rozwijały umiejętność liczenia, określały wielkość oraz bawiły się z wagą spożywczą (określały co jest cięższe). Wykonały piękne i kolorowe prace plastyczne – wykorzystując połówki jabłek i gruszek jako stemple.
        Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji naszego tematu :)

         

        *************************************************************************************

        SPRZĄTAMY DLA POLSKI

        Nasze przedszkolaki wzięły udział w 6 edycji akcji SPRZĄTAMY DLA POLSKI, której głównym założeniem jest
        pokazanie jak ważna jest troska o środowisko i niezaśmiecanie naszej ojczyzny. Poprzez konkretne działanie zwróciliśmy uwagę na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Fundację Sprzątamy dla Polski, a honorowy patronat objął m.in. Prezes Rady Ministrów. Wierzymy, że poprzez włączanie najmłodszych w takie wydarzenia doprowadzimy do sytuacji, w której już niedługo każdy będzie wyrzucał odpady tam, gdzie powinien. To również symbol troski o naszą Ojczyznę.

         
        *************************************************************************************

        ,,Idzie jesień przez…park i las”

        W ostatnim tygodniu września realizowaliśmy w naszej grupie temat ,,Idzie jesień przez…park i las”. Celem zajęć było kształtowanie wyobraźni dziecięcej, stosowanie różnorodnych ćwiczeń i zabaw. Podczas zabaw, działaniach na konkretach i ćwiczeniach praktycznych z użyciem jesiennych darów przyrody, dzieci poznawały i rozwija wszystkie zmysły i szukały odpowiedzi na nurtujące je pytania. Rozwijały umiejętności praktycznego zastosowania kompetencji matematycznych w codziennych aktywnościach językowych, artystycznych, przyrodniczych podczas zabaw z "Panią Jesienią". Świetnie poradziły sobie z liczeniem, klasyfikowaniem wg wielkości i koloru, porównywaniem, układaniem rytmów. Przedszkolaki doskonale rozpoznają, nazywają i segregują skarby jesieni.

        *************************************************************************************

        EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
        ZAJĘCIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

        W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, przypadającego na 26 września, przedszkolaki zwróciły uwagę na różnorodność językową i kulturową wybranych krajów oraz znaczenie nauki języków obcych. Na zajęciach językowych dzieci osłuchiwały się z książeczkami w j. angielskim i uczestniczyły w aktywnościach do treści.

        Maluszki bawiły się i osłuchiwały z językiem w oparciu o książkę „Bubble Fun”. Dzieci poznały zabawę z bańkami ulubionej bohaterki dziecięcych bajek- Peppa Pig .

        Średniaki poznały przygody Świnki Peppy i jej rodziny podczas zabaw w wesołym miasteczku –„Fun at the Fair”. Książka stanowiła podstawę do aktywności językowych i muzycznych. Dzieci osłuchały powitania w różnych językach, zwracając tym samym uwagę na różnorodność językową.

        Starszaki  poznały powitania i ciekawostki na temat kilku krajów Europy w oparciu o prezentację multimedialną. Rozpoznawały też ulubione bajki, które pochodzą z innych państw, a zachwycają dzieci na całym świecie. Starszaki poznały książkę w j. angielskim „Topsy and Tim go to London”, w której znane dzieciom postaci- Topsy i Tim, przedstawiły Londyn widziany oczami dzieci.

        *************************************************************************************

        Droga do przedszkola

        W trzecim tygodniu września realizowaliśmy temat "Droga do przedszkola". Wspólne, zróżnicowane aktywności sprzyjały poznawaniu przez dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Maluszki poznały sygnalizator świetlny dla pieszych - jego wygląd i przeznaczenie, podstawowe zasady przechodzenia przez ulicę. Samodzielnie malowały sygnalizator świetlny. Zapoznały się z podstawowymi znakami drogowymi oraz zagrały w memory – z wykorzystaniem poznanych znaków.

        *************************************************************************************

        Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

        Przedszkolaki! Dziś Wasz dzień!
        Niech wszystkie smutki odejdą w cień.
        Dziś świętujemy od samego rana,
        więc niech każda buzia będzie roześmiana.
        Bądźcie zawsze do zabawy gotowe,
        chętnie podejmujcie wyzwania nowe.


        Dnia 20.09.2023 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ten dzień maluszki spędziły bardzo aktywnie. Na samym początku staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie ,,Jaki jest Przedszkolak?” (odpowiedzi: przedszkolak jest uśmiechnięty, duży, lubi się bawić). Maluszki aktywnie uczestniczyły w różnorodnych zabawach, podczas których rozwijały wyobraźnię i twórczą ekspresję ruchową. Wiele uśmiechu dostarczyła nam zabawa z chustą animacyjną oraz taniec z balonami w parach. Nie zabrakło zabaw zręcznościowych. Na zakończenie dnia wszyscy otrzymali odznakę Przedszkolaka.
        Brawo Maluszki!

        *************************************************************************************

        Sprzątanie Świata

        Dnia 18.09.2023 przedszkolaki uczestniczyły w akcji "Sprzątanie Świata", której celem jest kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci. Maluszki podczas zajęć dydaktycznych dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, zapoznały się z zasadami segregacji śmieci, a następnie samodzielnie podejmowały próby segregacji różnych typów śmieci.

      • Wróć do listy artykułów